Češi v dějinách nové doby (1848–1939)
Nezvykle objemné dílo autorského tria Otáhal – Pithart – Příhoda vznikalo na sklonku 80. let jako protiváha tehdejšímu účelovému výkladu moderní české historie.
Humorný povídkový román o strážcích zákona z pera autora, který velmi dobře ví, o čem píše…
Humorný povídkový román o strážcích zákona z pera autora, který velmi dobře ví, o čem píše…
„Dobrý den, předložte doklady…“ S touto okřídlenou větou se setkal snad každý, koho někdy zastavil příslušník policie. Ale než mohl policista takovou větu vyslovit, musel se prodrat spoustou předpisů, zkoušek a školení. Teprve potom získal oprávnění „kontrolovat občany“. Mnozí vidí v policistovi jen nástroj státní moci, který má za úkol ztěžovat lidem život. Už ale nevnímají, že právě policista je ten, kdo má za povinnost lidem pomáhat. A mnoho z těch, kteří jím opovrhují, si neuvědomuje, že jej dříve či později, mohou potřebovat. Policisté se však umí i smát a udělat si legraci sami ze sebe a zažijí i dost neuvěřitelné a humorné příběhy tak, jak je to v této knize popsáno. Snad i proto byla jména postav a místa děje změněna...
Petr Gruber je autorem již druhé knihy s válečnou tématikou. Zatímco v první úspěšné knize „Voják Říše a svědomí“ se zabýval osudem vojáka z Protektorátu ve službě ve Wehrmachtu, aktuálním titulu popisuje službu čs. vojáků ve francouzské armádě na počátku války s následným pobytem v zajateckém táboře a službu v československém vojsku v rámci Rudé armády. Nevyhýbá se skutečnostem, které vedly k porážkám i k vítězstvím. Ukazuje, jaká byla role obyčejného vojáka ve světovém konfliktu a jaké bylo utrpení vojáků i civilistů.
Detail autora