Povídky ke kávě IV. aneb Jak přežít dětství
Hana Hrabáková v předchozích třech letech úspěšně publikovala již tři díly cyklu „Povídky ke kávě“ a letos přichází s další částí této povídkové série.
Ojedinělá obrazová publikace rekapituluje dvě uplynulá desetiletí v životě města a kromě tří stovek fotografií přináší na 144 stranách přehled důležitých událostí, medailónky osobností a řadu dobových dokumentů. Rok po roce kniha přehledně mapuje vývoj Be
Ojedinělá obrazová publikace rekapituluje dvě uplynulá desetiletí v životě města a kromě tří stovek fotografií přináší na 144 stranách přehled důležitých událostí, medailónky osobností a řadu dobových dokumentů. Rok po roce kniha přehledně mapuje vývoj Berouna v nových demokratických poměrech, ale přináší též krátký obrazový exkurz do doby před listopadovými událostmi roku 1989.
Autorem konceptu knihy je Kameel Machart, který při jejím zpracování čerpal kromě jiného z obrazových příloh městské kroniky, jejímž autorem je Jiří Kopřiva, a také z archivů berounských fotografů Pavla Palusky, Zdeňka Zůny a dalších. Na zpracování textových podkladů se významně podílela Jitka Soukupová.
Slovo autorů:
Kniha nevznikala úplně snadno. K úkolu zmapovat dvě bouřlivá desetiletí v životě města, může každý přistoupit po svém. A pokaždé to bude pohled odlišný, z jiného úhlu, z jiných názorových pozic. Proto bychom rádi osvětlili zásady a cíle, které jsme si před vydáním této knihy stanovili a které – jak alespoň doufáme – se nám při její tvorbě podařilo dodržet a naplnit.
V prvé řadě jsme se chtěli vyhnout osobním komentářům, které by se dobu jen nedávno minulou a historii ještě příliš čerstvou snažily hodnotit a analyzovat. Chtěli jsme, aby fotografie hovořily samy za sebe - a tam, kde nestačí obraz, aby nám atmosféru daných let pomohly navodit články z dobového tisku, historické dokumenty a reálie.
Záběr každé knihy je omezený počtem jejích stran a zvláště silně jsme si to uvědomili při tvorbě této publikace. Nejtěžším úkolem nebylo stránky naplnit, ale naopak rozhodnout, co se již do knihy nevejde, na co nezbývá prostor. Proto se zcela jistě najdou čtenáři, kteří budou některé události či osobnosti z této doby v knize postrádat. Jiní zde možná najdou něco, co by zde být nemuselo. Výběr materiálů v této knize je ale vyjádřením autorského pohledu těch, kteří se na náplni knihy podíleli a kteří jsou si hluboce vědomi nutné odpovědnosti, již s sebou tento výběr nese.
Fotografie v této knize mají velmi rozdílnou technickou i fotografickou hodnotu. Ambicí tvůrců knihy ale nebylo shromáždit nejlepší umělecké snímky minulých letech. Autoři kladli důraz především na dokumentární hodnotu obrazu - a proto je možné v knize nalézt i snímky nevalné technické úrovně, které však mají neocenitelný vypovídací význam.
Za kolektiv autorů Kameel Machart a Jitka Soukupová
Jitka Soukupová vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a v mediálním oboru pracuje dodnes. Před šesti lety se vedle své práce začala věnovat i oblasti zdravé výživy a založila vlastní společnost zaměřující se na alternativní způsoby stravování. O mnohaleté zkušenosti z práce se svými klienty a praktické kuchařské dovednosti se rozhodla podělit ve své kuchařce určené všem, kteří chtějí jíst zdravě, chutně a nebojí se změny.
Detail autora