Průvodce předškolní pedagogikou
Nová učebnice předškolní pedagogiky je určena všem, kteří se chtějí dozvědět více o problematice předškolní výchovy nejmenších.
Rudolf Kadeřábek pokračuje již pátým titulem ve své úspěšné řadě „berounských reminiscencí“. Tentokrát se zaměřil na vzpomínky a příběhy živnostnických rodů z Berouna i okolí.
Rudolf Kadeřábek pokračuje již pátým titulem ve své úspěšné řadě „berounských reminiscencí“. Tentokrát se zaměřil na vzpomínky a příběhy živnostnických rodů z Berouna i okolí. Soustředil se nejen na živnosti dávno zapomenuté, ale i na ty podnikatelské rody, které pokračují v živnostenské tradici po několik generací až do současnosti. Kniha je doplněna řadou obrazových podkladů a archivních materiálů.
„Zvykli jsme si historii vnímat převážně perspektivou velkých dějin, politiky, dat, bitev, skutků velkých osobností. Právě takový způsob však dokáže dějiny spolehlivě odlidštit, zbavit života a redukovat je na rozhodnutí význačných figur. A právě na toto perspektivní zkreslení reaguje dlouhodobý trend v poznávání historie. ... Rudolf Kadeřábek nám předkládá historii po svém. Osobitým vypravěčským stylem navrací na scénu historie postavy z doby nedávné i starší a bezprostředně jimi zalidňuje ulice, domy a chalupy místních měst, městeček a obcí. Jejich příběhy pak plasticky vykreslují dobový kolorit života v místech, která jsme po těchto figurkách k vlastnímu životu zdědili... Dalším pokračováním Berounských reminiscencí dává autor slovo místním živnostníkům, kteří své podniky provozovali v době, kdy je ještě tolik nezaměřovaly konkurenční hledáčky mamutích koncernů. V době, kdy je slovo kvalita v souvislosti se službami zmiňováno stále častěji a drobné provozovny ukrajují zpět něco z prostoru gigantických marketů, nám Rudolf Kadeřábek připomíná odkaz místních živnostníků včerejška, po jejichž krámcích a hospodách je nám autor více než zasvěceným průvodcem. Nechme se jím tedy pozvat k procházce krajinou historie a nezapomínejme, že i my jsme součástí jejího košatého příběhu, který svým počínáním dál rozvíjíme. (Pavel Zálom, Tetín, 2015)
Psát začal hned, jak přestal těžkou dětskou rukou ničivě tlačit na ocelové klapspero na žíhané násadce z krámku od paní Halbichové... Posedlost psaním už mu zůstala. Na druhém stupni základní školy o hodinách češtiny předčítal vlastní literární pojetí daného tématu. Ohodnocení paušální, fádní, neměnné: sloh 1, pravopis 3, úprava 4. Už mu to zůstalo. V redakcích byl o jeho příspěvky upřímný zájem, i když s pravopisem zůstal na štíru. V okresních a krajských středočeských, jihočeských, východočeských i celostátních novinách, v rozhlasovém Kolotoči, v pořadech Dveře dokořán, Pozor, zákruta!, Co to je, když se řekne, v A-Z magazínu, v Naší rodině, bratislavské televizi, čas od času v německých a anglických mediích. Na Berounsku je stále dost čtenářů, vystřihujících si po několik let jeho Berounské reminiscence. Po knížce Berounské reminiscence – Zmizelé město, se jen zaprášilo, na druhé, Sága rodu Křížů, taky v knihkupectvích prach nesedá. Žel při zhoubné povodni v srpnu 2002 se zavřela voda nad hotovými rukopisy Lidé kolem osobností a Špačkárna. V roce 2012 představil třetí díl reminiscencí, věnovaný berounskému Závodí. O dva roky později publikoval reminiscence věnované dirigentu Václavu Talichovi. Nyní se o přízeň čtenářů ucházejí již páté reminiscence, tentokráte zaměřené na živnostnické rody z Berouna a okolí.
Detail autora