One minute dance (CD)

Autor:
390 Kč
vč. DPH
Množství
Skladem

Album One Minute Dance, Minutový taneček, připomíná názvem  Minutový valčík Fryderyka Chopina. Není to náhodou - většina jeho skladeb, byť pocházejících od všech tří členů souboru, má lehkost, vzdušnost a průzračnost, evokující Chopinovy miniaturky. Charakteru tohoto klavírního tria to dodává ráz dílny, v níž všichni hovoří stejným jazykem a dýchají ve stejném rytmu.

O autorovi:

Českým přátelům jazzu není třeba Josefa Vejvodu představovat. Znají ho z jeho účasti na slavné době našeho jazzu na sklonku šedesátých let: roku 1967 byl laureátem pražské mezinárodní soutěže mladých sólistů, a záhy poté už pracoval s Karlem Velebným v jeho SHQ nebo s Laco Deczim v jeho Jazz Celulle. Pěknou řádku let strávil v Jazzovém orchestru Čs. rozhlasu (jak o tom svědčí jeho album „Walkin' and Talkin'“) a podílel se na tak významných nahrávkách, jako byly Stivínova „Inspiration with Folklore“ nebo Viklického „Round Midnight“. Se svým triem doprovodil mimo jiné amerického trumpetistu Bennyho Baileyho na jazzovém festivalu v Přerově. Záznam z tohoto vystoupení,“A Meeting to Build a Dream On“, byl v anketě Českého rozhlasu označen za nejlepší české jazzové album roku 2001. Následovalo další společné album s Bennym Baileym. A 21.března 2002 se Josefu Vejvodovi dostalo zážitku zcela ojedinělého: v den 100. narozenin svého otce Jaromíra řídil v Carnegie Hall v New Yorku jeho světoznámou polku Škoda lásky (Roll Out the Barrel) v provedení velkého dechového orchestru Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Své trio založil Vejvoda roku 1998 a jeho členy jsou hudebníci téměř o čtvrt století mladší.

Pianista Kryštof Marek (1967) vystudoval na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Vyrůstal v okruhu Kontrabandu Milana Svobody, kde se podílel i autorsky, hrál mj. s kvartetem Štěpána Markoviče nebo Zuzany Dumkové, nebo v seskupeních kolem plzeňského trumpetisty Františka Kučery. Spoluúčinkuje však také s orchestrem soudobé vážné hudby Agon a v posledních dvou letech působí v Divadle J.K.Tyla v Plzni jako dirigent.
Basista Ondřej Štajnochr (1968) studoval na pražské Státní konzervatoři, na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na drážďanské Akademii pro starou hudbu. Byl partnerem řady našich klíčových jazzmanů mladé, střední a starší generace českých (Karel Růžička senior i junior, Luděk Švábenský, Emil Viklický) i zahraničních (např. Ken Peplowski, Roscoe Mitchel), ale současně se uplatňuje také v oblasti autentické interpretace barokní hudby (Musica Flo rea, Collegium 1704) i soudobé vážné hudby. Snad je to právě schopnost širšího pohledu na celou dnešní hudební scénu, která dává tomtu albu mezi množstvím jazzových klavírních trií poněkud zvláštní postavení.

Lubomír Dorůžka

16 další produkty ve stejné kategorii: