Příroda Berouna

499 Kč
vč. DPH

Málokteré z českých měst se může pyšnit tak obsáhlou a na vysoké odborné úrovni zpracovanou monografií, která čtenářům přibližuje živou i neživou přírodu pojednaného území.

Množství
Skladem

Málokteré z českých měst se může pyšnit tak obsáhlou a na vysoké odborné úrovni zpracovanou monografií, která čtenářům přibližuje živou i neživou přírodu pojednaného území. Obrazově bohatá publikace o přírodě Berouna na více než třech stovkách stran před čtenáři odvíjí příběh místa, v němž si člověk po tisíciletí prošlapával cestu do srdce okolní přírody – a příroda se zadními vrátky vytrvale vracela do jím osídleného území…
Město Beroun se rozložilo v místech, kde se k sobě chráněné krajinné oblasti Český kras a Křivoklátsko přibližují na pouhé čtyři kilometry. Nejkratší spojnice těch dvou velkoplošných chráněných území oblastí symbolicky prochází právě středem centrálního Husova náměstí. Pozoruhodná neživá i živá příroda ale leží ve správním území města i mimo uvedené chráněné krajinné oblasti. Vzácných druhů rostlin a živočichů zde roste a žije tolik, že Beroun svým bohatstvím živé přírody předčí nejednu CHKO.
Jedná se o oblast mezinárodního významu pro stratigrafii a paleontologii prvohor, území, kde se na téměř sedmdesáti lokalitách v minulosti těžily nerostné suroviny, kde si můžeme prohlédnout horniny z řady geologických období pokrývajících posledních 600 milionů let historie Země. Leží zde i jeskyně, zaznamenávající nejstarší přítomnost lidí v našem kraji.
To vše se pokusil tým devatenácti autorů z řady odborných institucí shrnout v přístupné formě do této přírodovědné monografie. Zásadní je i obrazová stránka publikace, ke které přispělo celkem 25 fotografů. Mnozí z autorů textové i obrazové části dlouhodobě žijí a tvoří přímo v Berouně a mají k městu více než osobní vztah.

Detail

Výrobce
Machart s.r.o.
Formát
210 x 297 mm (A4 na výšku)
Rozsah
304 vnitřních stran
Obálka
Pevné desky
Vazba
šitá
ISBN
978-80-7656-063-5
Datum vydání
9/2023
Pořadí vydání
Publikace byla vydána jako 285. v pořadí nakladatelství Machart.
Listování u této knihy není k dispozici
Martin Majer

Martin Majer

Informatik a fotograf. Jeho profese, zájem o neživou i živou přírodu a rozvoj digitální fotografie ho po roce 2000 nasměrovaly právě k fotografování. Prvotní byl zájem o fotografii v podzemí přirozeném, jeskyních, i umělém, tedy nejrůznějších dolech, sklepeních a podobně. Hodně experimentoval spolu s Milanem Korbou s různými druhy osvitu. Tyto práce vyústily do několika knižních publikací o podzemí. Je spoluautorem knih Podzemní Praha, Lomy a vápenice v srdci Českého krasu, Podzemní Čechy, Český kras, Křivoklátsko, Tetín svaté Ludmily a Podzemní památky středních Čech. Je autor či spoluautor řady příspěvků v časopisech Speleo, Turista, Na Cestu, Český kras. Fotografie publikoval i v některých mezinárodních a českých recenzovaných časopisech a sbornících a dalších sedmnácti knihách. Je autorem několika fotografických výstav. V posledních letech jsou u něj ale častá i témata krajiny na povrchu a živé přírody, rád ale fotografuje i v industriálním prostředí. Spolupracoval na wokshopech pro FAMU, katedru fotografie. Kniha Křivoklátsko – příběh královského hvozdu získala na veletrhu Svět knihy 2016 hlavní regionální cenu Miroslava Ivanova za významné dílo literatury faktu. Kromě fotografování patří k jeho zálibám speleologie a montanistika. Od roku 2002 je členem české speleologické společnosti, základní organizace Tetín.

Detail autora

Michal Hejna

Michal Hejna

Vystudovaný báňský inženýr pracuje už patnáct let jako geolog ve Velkolomu Čertovy schody, čímž se mu povedlo propojit koníček se zaměstnáním. Kromě geologie patří k jeho zálibám lokální historie, historie hornictví a speleologie. Od roku 1998 je členem české speleologické společnosti, základní organizace Tetín. Za více než dvacet let se podílel na výzkumech jeskyní v rámci České republiky a zúčastnil se třiceti zahraničních expedic do Slovinska, Rakouska, Bulharska, Izraele či na Slovensko. Je autorem bezmála sedmi desítek odborných a popularizačních časopiseckých článků. Napsal knihy 100 let tetínské kopané, Lomy a vápenice v srdci Českého krasu a Tetín objektivem historie. Podílel se na vydání knihy Tetín sv. Ludmily. V roce 2019 získal cenu Prix Non Pereat – Média na pomoc památkám udělovanou sdružením PRO BOHEMIA a Syndikátem novinářů ČR.

Detail autora

Karel Žák

Karel Žák

Karel Žák (* 1957) je geolog a geochemik. Po studiích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (obor ložisková geologie) se skutečně výzkumu rudních ložisek jako svému hlavnímu tématu asi po 20 let věnoval. Později, hlavně pod vlivem Václava Cílka a Vojena Ložka, převážila témata blízká kvartérní geologii, geomorfologii a krasovým procesům. Naprostá většina jeho prací je směrována do mezinárodních i národních odborných časopisů a monografií. K populárně odbornému žánru, určenému pro běžné čtenáře, se uchyluje méně často. Tématem jsou potom často tři krajiny, které jsou mu blízké, Český kras, Brdy a Křivoklátsko, se snahou o propojení poznatků přírodních i společenských věd.

Detail autora

16 další produkty ve stejné kategorii: