Jak šel čas na berounské Pěší zóně
Výpravná obrazová publikace, která atraktivním průřezem historií i současností přibližuje čtenáři tvář města Berouna.
Ve čtvrtek 28. května 2009 totiž vyjde další kniha pod titulem Berounské reminiscence. Je v něčem poněkud jiná, psána jako sága jednoho z berounských rodů – Sága rodu Křížů - v období 101 roku. Není v ní méně než 101 příběhů, legend a zkazek. První pokusn
Ve čtvrtek 28. května totiž vyjde další kniha pod titulem Berounské reminiscence. Je v něčem poněkud jiná, psána jako sága jednoho z berounských rodů – Sága rodu Křížů - v období 101 roku. Není v ní méně než 101 příběhů, legend a zkazek. První pokusní čtenáři se přou, kolik je v této knize zmíněno berounských občanů, postav, osobností, kolik je z toho současníků. Autor knihy Rudolf Kadeřábek stojí za počtem 101. Jen si není jistý, co tomu řeknou právě současníci, až se o sobě dočtou. Je současně zvědav, jak čtenáři přijmou, co nového se dovědí, nebo, že to věděli, neboť byli kdysi při tom nebo znali od svých předků, ale už to zapomněli...
Třeba, že právě z Berouna na frontu v roce 1914 odjeli básník Fráňa Šrámek a písničkář Karel Hašler. Nebo že prezidentský vůz T. G. Masaryka měl zvláštní kufr pro dary a výslužku od obcí, korporací a soukromníků. Z Berouna od Křížů si vezl Tatíček Masaryk plnou ošatku berounských oboustranně mazaných koláčů. Může být, že se přihlásí svědci, kteří byli zasvěceni do toho, kterak Václav Pavel Borovička padělal parfumerii pro sebejistý wehrmacht a směnky pro důvěřivé věřitele. Dosud nikdo se tak důsledně nezabýval událostmi květnové revoluce roku 1945 v Berouně a jejich protagonisty, jako tyto „reminiscence“. Jen někdo prošel za totality s Jiřím Muchou, synem Alfonse Muchy, tajně mlýnem a pekárnou U Křížů, aniž to postřehla bdělá a ostražitá závodní stráž. Kdo ví o důvěrném přátelství ing. Adolfa Kříže s kolotočářem a loutkářem Ludvíkem Laghim? Že odvrácená tvář restitucí po sametové revoluci má dosud nezhojené jizvy? Že poslanec Parlamentu České republiky je si pevný v kramflekách i v poezii...?
Na první rozjímání o Berounských reminiscencích to snad stačí. Knížka bude na knihkupeckých pultech od 28. května a bude možno ji zakoupit i při slavnostním křtu tento den v Geoparku Muzea Českého krasu. V sobotu 30. května v knihkupectví Kanzelsberger u Hořejší brány budou knížku podepisovat její autor a Jan Kříž z třetí generace stejnojmenného rodu, který nabídne každému rohlík. Ve středu 3. června dopoledne se budou Berounské reminiscence prodávat jako housky na krámě v Pekárně a cukrárně u Křížů, a také samozřejmě podepisovat. Každý obdrží jako prémii rohlík ještě teplý z pece…
Psát začal hned, jak přestal těžkou dětskou rukou ničivě tlačit na ocelové klapspero na žíhané násadce z krámku od paní Halbichové... Posedlost psaním už mu zůstala. Na druhém stupni základní školy o hodinách češtiny předčítal vlastní literární pojetí daného tématu. Ohodnocení paušální, fádní, neměnné: sloh 1, pravopis 3, úprava 4. Už mu to zůstalo. V redakcích byl o jeho příspěvky upřímný zájem, i když s pravopisem zůstal na štíru. V okresních a krajských středočeských, jihočeských, východočeských i celostátních novinách, v rozhlasovém Kolotoči, v pořadech Dveře dokořán, Pozor, zákruta!, Co to je, když se řekne, v A-Z magazínu, v Naší rodině, bratislavské televizi, čas od času v německých a anglických mediích. Na Berounsku je stále dost čtenářů, vystřihujících si po několik let jeho Berounské reminiscence. Po knížce Berounské reminiscence – Zmizelé město, se jen zaprášilo, na druhé, Sága rodu Křížů, taky v knihkupectvích prach nesedá. Žel při zhoubné povodni v srpnu 2002 se zavřela voda nad hotovými rukopisy Lidé kolem osobností a Špačkárna. V roce 2012 představil třetí díl reminiscencí, věnovaný berounskému Závodí. O dva roky později publikoval reminiscence věnované dirigentu Václavu Talichovi. Nyní se o přízeň čtenářů ucházejí již páté reminiscence, tentokráte zaměřené na živnostnické rody z Berouna a okolí.
Detail autora