Velmi pestré přírodní podmínky oblasti Berounska a Hořovicka podmiňují výskyt mnoha ekosystémů s mimořádně bohatým zastoupením fauny a flóry. Velké přírodní bohatství této části Středočeského kraje potvrzuje i existence hned tří chráněných krajinných oblastí - Českého krasu, Křivoklátska a Brd. Jednotlivé kapitoly této publikace představují vybrané biotopy a organizmy, které se v nich vyskytují. Nejedná se o encyklopedický přehled druhů, ale o představení atraktivních živočichů a rostlin s pozoruhodnými vlastnostmi a zajímavým způsobem života. Autor nás na jedné straně seznamuje se vzácnými a chráněnými druhy, ale také s málo známými skutečnostmi ze života zdánlivě obyčejných organizmů. Ambicí této publikace je vyvolat zájem čtenářů o další poznávání zdejší přírody a také o její aktivní ochranu.
Fotograficky bohatě ilustrovaná kniha navazuje na úspěšnou ediční řadu publikací o tomto regionu, která se již v minulosti věnovala podzemí zdejšího kraje nebo specifické tematice hub (Podzemí Berounska a Hořovicka, Houby Berounska a Hořovicka).
Detail
Výrobce
Machart s.r.o.
Formát
230 x 185mm
Rozsah
144 stran
Obálka
pevné desky bez přebalu
Vazba
V8
ISBN
978-80-7656-059-8
Datum vydání
11/2022
Pořadí vydání
Publikace byla vydána jako 281. v pořadí nakladatelství Machart.
Listování u této knihy není k dispozici
Emil Šnaidauf
Pedagog a popularizátor poznávání přírody a krajiny, s důrazem na její ochranu. Ve své publikační činnosti pravidelně přispívá do odborných i populárních periodik, které se věnují přírodě a její ochraně. Publikoval také edukační texty pro řáky a studenty. Je autorem řady naučných stezek v regionu.
Knižní titul z berounského nakladatelství Machart, věnovaný průřezu celoživotní tvorbou akademického malíře Karla Patáka, zpřístupňuje široké veřejnosti život i dílo umělce, který se významně zapsal do kulturního povědomí Berouna.
Delší i krátké povídky plné humoru i napětí, kuriozit i sebeironie, epistolární prózy, prózy žánrově jen obtížně zařaditelné, ale i pár fejetonů – to vše najdete v nové knížce Jana Velíška.
Unikátní obrazová historická publikace se snaží dosud nebývale rozsáhlým způsobem zmapovat bohatou historii židovské komunity v Berouně a jeho okolí od poloviny 17. století až do druhé světové války.
Tři dny na břiše, též 3DB, vytvářejí a hrají písničky blížící se „bluesu v bílém“ (zjemnělé pojmenování pro nápodobu blues), big beatu (hudební styl) a šansonu (písnička). Za těžiště písní považují text a hudbu.
Zhruba čtyřicetiletá, svou přirozeností a nadhledem sympatická Aneta časem dospěje k názoru, že život rozvodem nekončí. Za účelem seznámení se proto odhodlá využít novodobou podobu jednoho z nejstarších řemesel – dohazovačství; sama pak třídí adepty a set
Hana Hrabáková v předchozích třech letech úspěšně publikovala již tři díly cyklu „Povídky ke kávě“ a letos přichází s další částí této povídkové série.
Kniha navazuje na předchozí regionálně zaměřené tituly autora v ediční řadě „Berounské reminiscence“, a to zejména „Sága rodu Křížů“ (o historii berounského pekařského a mlynářského rodu), „Závodí“ (o historii berounské čtvrti Závodí), „Talich a ti druzí“
Nová publikace se pokouší poprvé přinést kompletní přehled významných výtvarníků působících v Berouně – od nejstarších dochovaných záznamů až po horkou současnost.