Ve znamení berounského medvěda
To nejzajímavější i tajemné ve městě Berouně a jeho nejbližším okolí budeme objevovat spolu s autorem knihy Milošem Garkischem v Edici regionálních autorů.
Kniha navazuje na předchozí regionálně zaměřené tituly autora v ediční řadě „Berounské reminiscence“, a to zejména „Sága rodu Křížů“ (o historii berounského pekařského a mlynářského rodu), „Závodí“ (o historii berounské čtvrti Závodí), „Talich a ti druzí“
Kniha navazuje na předchozí regionálně zaměřené tituly autora v ediční řadě „Berounské reminiscence“, a to zejména „Sága rodu Křížů“ (o historii berounského pekařského a mlynářského rodu), „Závodí“ (o historii berounské čtvrti Závodí), „Talich a ti druzí“ (o nejvýznamnějším českém dirigentovi) a „Živnostníci berounští a přespolní“ (o historii tradičních živnostnických rodů v Berouně a blízkém okolí). Formátem i rozsahem bude kniha odpovídat předchozím titulům této ucelené ediční řady.
Nová kniha autora volně navazuje na dosavadní řadu již vydaných reminiscencí. Tentokrát se pozornost autora zaměří na berounské „příběhy humanity“, na vyprávění o berounských postavách, které svým příkladem a přínosem vykročily z osobního stínu a pomohly k realizaci myšlenek a zrodu projektů, jež měnily tvář města i konkrétní lidské osudy. Kniha se také věnuje těm významným českým osobnostem, které – byť někdy jen okrajově – promluvily do berounského dění...
Autor k obsahovému záměru knihy sám dodává: „Beroun – to je město hrdých otců, ve kterémkoli čase si ochraňovalo a rozmnožovalo dědictví po předcích, to duchovní skoro především...“
Psát začal hned, jak přestal těžkou dětskou rukou ničivě tlačit na ocelové klapspero na žíhané násadce z krámku od paní Halbichové... Posedlost psaním už mu zůstala. Na druhém stupni základní školy o hodinách češtiny předčítal vlastní literární pojetí daného tématu. Ohodnocení paušální, fádní, neměnné: sloh 1, pravopis 3, úprava 4. Už mu to zůstalo. V redakcích byl o jeho příspěvky upřímný zájem, i když s pravopisem zůstal na štíru. V okresních a krajských středočeských, jihočeských, východočeských i celostátních novinách, v rozhlasovém Kolotoči, v pořadech Dveře dokořán, Pozor, zákruta!, Co to je, když se řekne, v A-Z magazínu, v Naší rodině, bratislavské televizi, čas od času v německých a anglických mediích. Na Berounsku je stále dost čtenářů, vystřihujících si po několik let jeho Berounské reminiscence. Po knížce Berounské reminiscence – Zmizelé město, se jen zaprášilo, na druhé, Sága rodu Křížů, taky v knihkupectvích prach nesedá. Žel při zhoubné povodni v srpnu 2002 se zavřela voda nad hotovými rukopisy Lidé kolem osobností a Špačkárna. V roce 2012 představil třetí díl reminiscencí, věnovaný berounskému Závodí. O dva roky později publikoval reminiscence věnované dirigentu Václavu Talichovi. Nyní se o přízeň čtenářů ucházejí již páté reminiscence, tentokráte zaměřené na živnostnické rody z Berouna a okolí.
Detail autora